loader

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI


Hastalarımız dişlerine nasıl bakım yapmalı?

Hastalarımız günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere 3-4 dakika sürecek şekilde ve her dişe en az 4-5 fırça darbesi gelecek şekilde dişlerini fırçalamalı. Arayüz çürüklerinin önlenmesi için diş ipi kullanmalı. Gargaralar oluşmuş plağı kaldırmadığından, hastalarımız mekanik temizliği fırça ile sağladığından emin olduktan sonra gargara kullanılabilir.

Hastalarımız dişlerine çok iyi baksa da dişleri çürüyebiliyor veya diştaşları oluşuyor. Nedeni nedir?

Dişlerimizi ne kadar iyi fırçalasak da veya diş ipi kullansak da tükürüğümüzün yapısı, mide, bağırsak, kulak burun boğaz yolları hastalıkları gibi hastalıklar ve genetik faktörler gibi nedenlerden dolayı dişler üzerinde diştaşları ve diş yüzeylerinde çürük oluşabilir. Dişlerimizi ağzımızda sağlıklı tutabilmek için, hem dişlerin hem de dişetlerinin sağlıklı olması gerekli.

Diştaşı veya çürük olduğunu nasıl anlarız?

Diştaşları henüz başlangıç aşamasındaysa hasta bunu fark edemez. Diştaşları büyüyüp, görünür hale gelirse veya kanama ve kokuya neden olacak boyuta gelirse hasta tarafından fark edilir. Çürükler de minenin altındaki dentin tabakasına ulaşınca, hasta tarafından fark edilir. Diştaşı veya çürüklerin başlangıç aşamasındayken fark edilmeleri zordur ve bu nedenle 6 ayda bir diş kontrolüne gelmelerini ve hekim gerekli görürse paneromik film çektirmesini öneriyoruz.

Hastalar kontrole gelmezse ve ihmal ederse ne olur?

Hastamız diştaşını ihmal ederse, diştaşları önce dişetlerinde iltihaba neden olur. Sonra da kemikte iltihaba ve erimelere neden olur. Eğer kemikteki erimeler orta ve başlangıç aşamasındayken taşlar temizlenmezse dişleri yerinde tutan kemikteki erimelerden dolayı dişler kaybedilebilir.

Çürük varsa ve hasta ihmal ederse küçük bir dolguyla tedavi edilebilecek bir dişe kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Kanal tedavisi aşamasında da tedavi ihmal edilirse dişin ucunda kist oluşur ve dişin çekilmesi gerekebilir. Yani basit tedavilerle iyileştirilecek dişler ihmal edilirse kaybedilebilir.

Hastalar diştaşı temizliğine geldiklerinde ne gibi işlemler uygulanıyor?

Öncelikle hastanın mevcut diştaşları ‘kavitron’ dediğimiz cihazla temizlenir. Sonra dişlerin üzerindeki lekeler ‘air flow’ dediğimiz karbonat püskürten cihazla çıkarılır ve en son lastikle parlatılır. Bunlar 30-60 dakika süren ve ağrısız işlemlerdir.

Dr. Dt. Reyhan Ülgen


Sosyal Medya